Chojnickie Stowarzyszenie Miłośników Zwierząt
i Schronisko dla zwierząt
"Przytulisko"

Chcesz zostać wolontariuszem w schronisku dla zwierząt Przytulisko? Przeczytaj!

W związku z zapytaniami dotyczącymi wolontariatu chcielibyśmy się z wami podzielić kilkoma sugestiami. Wolontariusze są u nas zawsze mile widziani i zazwyczaj na wasze pytanie: „Czy potrzebujecie wolontariuszy?” Odpowiemy: „tak”. Chcielibyśmy dać ci znać jak możesz zacząć wolontariat dla Przytuliska, tak żeby dawało to nam, wam i przede wszystkim zwierzakom, najwięcej satysfakcji.

Przede wszystkim daj nam znać, w jaki dzień i o której godzinie chciałbyś przyjść – najlepiej zadzwoń odpowiednio wcześniej przed planowanym czasem, żebyśmy mogli cię poinformować o której godzinie nasze zwierzaki są wolne i nie mają na przykład wizyty u weterynarza, lub zabiegu. Wybierz co chciałbyś robić i po wstępnym zapoznaniu się z pracownikami i terenem, staraj się być w tym samodzielnym.

Najczęściej oferowaną współpracą jest wyprowadzanie piesków .

Pomijając nieliczne pieski, które są same w izolatce ze względu na wiek, zazwyczaj dostępne na spacer są większe ilości piesków na raz. Kiedy ze wspólnego boksu wychodzi wyłącznie jeden piesek, to cała reszta naszych podopiecznych jest tak mocno sfrustrowana, że stanowczo okazują swoje niezadowolenie względem wychodzącego pieska już po spacerze. Żeby uniknąć przykrości i stresu wśród piesków, zabierz ze sobą znajomych i weźcie od razu trzy pieski na spacer – one i tak się znają, więc nie będą marudzić i wszystkie będą tak samo zadowolone. Co jest ważne – kiedy dostajesz pieski na smyczach, zapamiętaj z jakiego boksu je wziąłeś i po skończonym spacerze, odprowadź je z powrotem. Jeśli nie widzisz obsługi zaczekaj na któregoś z pielęgniarzy, by bezpiecznie umieścić wszystkie zwierzaki w ich boksach i jeśli nie planujesz dalszej pracy – jesteś wolny. Jeśli planujesz iść na kilka spacerów z pieskami z kilku boksów poinformuj o tym obsługę. Pamiętaj, nigdy nie bierz zwierzaka z boksu bez pytania i pod żadnym pozorem nie dokarmiaj. Po kilku wizytach będziesz już biegły w tym gdzie znaleźć obsługę i co masz robić.


A co jeśli jesteś bardziej miłośnikiem kotków?

Oczywiście znajdzie się też zajęcie. Można przyjść spędzać z nimi czas, bawić się, głaskać, socjalizować. Niektóre z naszych kotków przeżywają traumę. Niejednokrotnie trafiają do nas po wypadkach samochodowych, lub znalezione zamęczone, gdzieś w krzakach.

Świeżo po przybyciu do schroniska i przebyciu kwarantanny przeżywają dodatkową traumę i muszą nauczyć się przebywać z wieloma innymi kotami w jednym boksie. Żeby ulżyć zwierzakom, których nie możesz adoptować najlepsze co możesz zrobić to spędzać z nimi jak najlepszy czas, żeby wiedziały, że człowiek pomaga, że potrafi się bawić i że czas spędzony z człowiekiem jest przyjemny – jest to największa praca, jaką możesz zrobić przygotowując je do przyszłej adopcji. Poczytaj trochę o zachowaniach kotów i języku w którym mówią. Co robią kiedy im przyjemnie, a co robią kiedy się boją, lub są złe z jakiegoś powodu. Pomoże ci to przyjemnie współpracować z przytulasami, ale trzymać się z daleka od tych, które dopiero uczą się ufać i obserwują z daleka z najeżonym futrem i uszami po sobie. Z czasem takie kotki podchodzą, wąchają twoją dłoń, może i nawet otrą się o nogę, a to już sukces 🙂

Możesz sprawdzić w internecie jak łatwo i szybko robi się zabawki dla kotków z kartonu i włóczki, – tak abyś mógł podzielić się z nimi towarzystwem i zabawą. Możesz też kupić zabawki myszki, wędki ze sznurkiem itd, ale możesz też wykonać parę kartonowych myszek, które nie będą cię wiele kosztować i też będzie super.

Na wiosnę i lato znów zaczną się wysypy małych kociąt często znajdowanych w szopach, garażach czy krzakach bez matki.

W sierpniu zeszłego roku przyszło do nas 26 kotów – większość z nich była malutka. Te które będą zbyt młode, by przeżyć bez mamy będą miały znikome szanse przeżycia, dlatego w tym roku będziemy szukać też doświadczonych domów tymczasowych do opieki nad najmniejszymi z naszych podopiecznych, które bez stałego nadzoru, ciepłego termofora i karmienia kilka razy na dobę (łącznie z nockami) nie przeżyją. O dalszych szczegółach będziemy mówić na wiosnę. Pokażemy też filmy instruktażowe dotyczące opieki nad maleństwami – nie jest to trudne, ale nie każdy to wie.


Podczas swojej pracy możesz wszystkim zwierzakom robić zdjęcia czy filmiki podczas zabawy i wysyłać do nas – taki materiał bardzo zachęca do adopcji.

A poza tym?

Mamy jeszcze mnóstwo innej pracy: sprzątanie w kociarniach i psiarniach, sprzątanie wybiegu dla psów (domyśl się z czego), prace porządkowe na terenie schroniska, mycie boksów, odkażanie pomieszczeń.

Chcesz przynieść do nas koce, kołdry, wykładziny? Przyjmiemy wszystkie materiały oprócz tych z pierza – niektóre psy rozrywają takie kołdry, żeby zjeść pióra, unikamy więc takich materiałów. Nie przynoś tego, co zostało ci w szafie (torebki, buty, papcie) – nie uczymy piesków gryzienia papci, żeby w przyszłych domach adopcyjnych nie było zaskoczenia. Możesz przynieść zabawkę typową dla psa: gryzak, piłeczkę. One i tak największą frajdę mają z twojej obecności i pogłaskania na tym psim padole.

Jeśli nie masz ukończonych 18 lat, zgłoś się po formularz zgody opiekunów.

Masz jeszcze jakieś pytania? Skontaktuj się z nami zanim przyjdziesz 🙂